«Ժառանգության» փոխնախագահն աջակցում է ՀՀ Նախագահի կոշտ դիրքորոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանն աջակցում է Սաֆարովի արտահանձնման հետ կապված ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի որդեգրած կոշտ դիրքորոշմանը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, սեպտեմբերի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը «Ժառանգության» ներկայացուցիչնանդրադարձավ Հունգարիայի կողմից ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու խնդրին եւ դրա հնարավոր զարգացումներին: «Արդեն պարզ է, որ Ադրբեջանը երբևիցե չի հրաժարվելու հայերի հանդեպ հաշվեհարդար տեսնելուց, թշնամական մթնոլորտից: Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումն այն ճանապարհն է, որը հնարավորություն է տալու Հայաստանին շարունակել պաշտպանելու իր ազգային շահերը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին` «Ժառանգության» փոխնախագահն այդ համատեքստում խիստ կարևորեց առաջիկա նախագահական ընտրությունները: «Չնայած սեպտեմբերին կայանալու են Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, սակայն բոլորս էլ քաջ գիտակցում ենք, որ համապետական ընտրությունները շատ ավելի կարևոր են»,-ասաց նա:Մարտիրոսյանը կարծում է, որ Րաֆֆի Հովաննիսյանը կմասնակցի նախագահի ընտրություններին, բայց համոզված չէ` արդյոք նա հանդես կգա որպես ընդդիմության միասնական թեկնածու, թե ոչ: «Հնարավոր է, որ այլ թեկնածուներ եւս լինեն, բայց ես չեմ կարծում, որ դա «Ժառանգության» պայքարի վրա մեծ ազդեցություն կունենա»,-ասաց Մարտիրոսյանը:Հայաստանում նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան 2013 թվականի փետրվարին:
Ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների մասնակցող հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարելուց հետո դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 30 տարի առանց ներման իրավունքի: 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից էքստրադիցիայի է ենթարկվել Ադրբեջան և նույն օրը ներման արժանացել այդ երկրի կողմից` չնայած խոստումներին, որ ոճրագործը կշարունակի պատժի կրումը: Հայաստանը կասեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանի` միջազգային իրավական նորմերին հակասող քայլի դատապարտման հայտարարություններով է հանդես գալիս: Հունգարիան մեղադրել է Ադրբեջանին` խոստումը դրժելու մեջ:

YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS: “Heritage” Party Deputy Chairman Armen Martirosyan supports the tough stand of the Armenian President Serzh Sargsyan concerning Ramil Safarov’s extradition. According to Armenpress, on September 7 at the briefing with journalists the “Heritage” representative spoke on the Azerbaijani assassin Ramil Safarov’s extradition by Hungary and its possible developments. “It is already clear that Azerbaijan will never give up his target to end up with Armenians. The recognition of Karabakh independence is the way, which will enable Armenia keep protecting its national interests”, - he said.
Concerning the local developments Armen Martirosyan said that the coming presidential elections are quite important in this context. «Though in September we will have the elections of the local self-governing bodies, we understand quite well that the presidential elections are more important», - he said. Martirosyan thinks that Raffi Hovhannisyan will take part in the presidential elections, but he is not certain if Raffi Hovhannisyan participates as an opposition united candidate or not. «It is possible that there will be other candidates, but I do not think that it makes considerable impact on «Heritage», - said Armen Martirosyan. Presidential elections in Armenia will take place in February 2013.
Azerbaijani assassin Ramil Safarov, who axe-murdered Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping, when they were participating in NATO English Language Courses in Budapest, was sentenced to life imprisonment without right to be pardoned for 30 years. Armenia held up the diplomatic relations with Hungary, after Safarov was extradited to Azerbaijan on August 31 2012 and was pardoned by the President Aliyev. The international community comes with announcements condemning Azerbaijan’s action, which contradicts the international legal norms. Hungary blamed Azerbaijan of breaking its promise.