ԱՄՆ-ի ֆոնդային ինդեքսները վերականգնել են մինչճգնաժամային առավելագույնները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ֆոնդային ինդեքսները սեպտեմբերի 6-ին կայացած սակարկությունների արդյունքում վերականգնել են վերջին մի քանի տարվա առավելագույն ցուցանիշները: Այսպես, S&P 500-ը բարձրացել Է 2,04 տոկոսով՝ մինչեւ 1432 կետ, ինչը լավագույն ցուցանիշն Է դարձել 2007 թվականի դեկտեմբերից ի վեր:
Dow Jones-ն աճել Է 1,87 տոկոսով՝ մինչեւ 13292 կետ, իսկ Nasdaq –ը՝ 2,17 տոկոսով՝ մինչեւ 3135,81 կետ: «Ամերիկյան շուկայի բաժնետոմսերի մեծ մասը թանկացել Է. General Electric-ի բաժնետոմսերն աճել են 3,2 տոկոսով, Caterpillar –ինը՝ 2,5 տոկոսով, Intel-ինը՝ 2,9 տոկոսով: Աշխարհում ամենաթանկ ընկերության՝ Apple –ի արժեթղթերի գինը բարձրացել Է 0,9 տոկոսով:
ԱՄՆ-ի ինդեքսներն աճել են Եվրոպայում իրագործվող հակաճգնաժամային միջոցառումների մասին նորությունների պայմաններում: Մասնավորապես, Եվրոպայի կենտրոնական բանկը հայտարարել Է, որ որոշում Է ընդունել ինտերվենցիաներ իրականացվել պարտատոմսերի շուկայում, ընդ որում՝ դրանց ծավալը կլինի անսահմանափակ: Այսպիսով, եվրոպական կարգավորիչը մտադիր Է նվազեցնել Եվրամիության՝ պարտային ճգնաժամից տառապող երկրների պարտատոմսերի տոկոսադրույքները:

Фондовые индексы США обновили докризисные максимумы
По итогам торгов в четверг, 6 сентября, фондовые индексы США обновили максимумы за последние несколько лет. Так, S&P 500 поднялся на 2,04 процента до 1432 пунктов, что стало лучшим показателем с декабря 2007 года.
Dow Jones поднялся на 1,87 процента до 13292 пунктов, а Nasdaq вырос на 2,17 процента до 3135,81 пункта. Большинство "голубых фишек" американского рынка дорожали: акции General Electric выросли на 3,2 процента, Caterpillar - на 2,5 процента, Intel - на 2,9 процента. Ценные бумаги самой дорогой компании мира - Apple - поднялись в цене на 0,9 процента,сообщает Арменпресс.
Американские индексы выросли на фоне новостей об антикризисных мерах в Европе. В частности, Европейский центральный банк объявил, что принял решение о проведении интервенций на рынке облигаций, причем их объем будет неограниченным. Таким образом европейский регулятор намерен снизить ставки по облигациям страдающих от долгового кризиса стран ЕС.