Չինաստանը 127 միլիարդ դոլար կհատկացնի մետրոների կառուցման նախագծերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի կառավարությունը հավանություն Է տվել երկրի քաղաքներում 800 մլրդ յուան (127 միլիարդ դոլար) ընդհանուր գումարի 25 նոր երկաթուղային նախագծերի իրացման համար, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով China Daily-ին: Այդպիսով՝ պետությունը մտադիր Է միջոցներ ներդնել ենթակառուցվածքի զարգացման բնագավառում՝ նպատակ ունենալով հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամը:
Կառավարությունը հավանություն Է տվել երկրի 18 քաղաքներում իրացվելիք նախագծերի: Դրանց թվում են՝ Շանհայի մետրոյի երկու նոր գծերը: Չինաստանի ղեկավարությունը կողմնորոշվում Է դեպի երկաթուղային մայրուղիների կտրուկ ավելացումը, ինչպես ստորգետնյա, այնպես Էլ վերգետնյա: Ենթադրվում Է, որ մինչեւ 2020 թվականը մետրոների գծերի երկարությունը կմեծանա չորս անգամ՝ մինչեւ 7 հազար կիլոմետր:
Չինաստանը ձգտում Է տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները մեղմացնել ենթակառուցվածքի շինարարության հաշվին: Նախորդ եռամսյակում երկրի տնտեսության աճը դանդաղել Է մինչեւ 7,6 տոկոս, իսկ ընդամենը տարվա ընթացքում սպասվում Է, որ համախառն ներքին արդյունքը կաճի 7,5 տոկոսով: Անցյալ տարի ՉԺՀ-ի տնտեսական աճը կազմել Է 9,3 տոկոս:

Китай построит метро на 127 миллиардов долларов
Китайское правительство одобрило строительство 25 новых железнодорожных проектов в городах на общую сумму 800 миллиардов юаней (127 миллиардов долларов), сообщает Арменпресс со ссылкой наChina Daily. Таким образом государство намерено инвестировать средства в развитие инфраструктуры, чтобы побороть экономический кризис.
Правительство одобрило проекты в 18 городах страны. В их число входят две новые ветки метро в Шанхае. Кроме того, внутригородские скоростные пути сообщения, включая метрополитен, будут построены в провинциальных населенных пунктах, таких, как Сямынь, Тайюань и Ланчжоу.
Руководство Китая ориентируется на резкое увеличение протяженности железнодорожных магистралей в городах, как подземных, так и наземных. Предполагается, что длина линий метро к 2020 году увеличится в четыре раза до 7 тысяч километров.
Китай стремится амортизировать последствия экономического кризиса за счет строительства инфраструктуры. В предыдущем квартале рост экономики страны замедлился до 7,6 процента, а всего за год ожидается, что ВВП вырастет на 7,5 процента. В минувшем году экономический рост составил 9,3 процента.