Գերմանիան համաձայնել Է իր տարածքում թողնել ամերիկյան ատոմային ռումբերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կառավարությունը համաձայնել Է իր տարածքում թողնել ամերիկյան ատոմային ռումբերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 5-ին հաղորդել Է Frankfurter Rundschau-ն: Այս որոշումն ընդունվել Է, չնայած այն բանին, որ ավելի վաղ ԳՖՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Գիդո Վեստերվելլեն երկրից միջուկային զենքի դուրսբերումը հռչակել Էր իր քաղաքականության գլխավոր նպատակներից մեկը:
Խոսքը B61 ամերիկյան ատոմային ռումբերի մասին Է, որոնք պահվում են Ռեյնլանդ-Պֆալցի Բյուհել ռազմաօդային ուժերի բազայում: Ըստ տարբեր գնահատումների՝ Բյուհելում պահեստավորված Է տասից մինչեւ քսան ռումբ այն դեպքում, երբ «սառը պատերազմի» ժամանակներում դրանց թիվը հասնում Էր 200-ի:
Frankfurter Rundschau-ը նշում Է, որ ամերիկյան ատոմային ռումբերը ոչ թե պարզապես կմնան երկրի տարածքում, այլ կարդիականացվեն, ընդ որում՝ դրանց արդիականացման համար ԱՄՆ-ը կծախսի 4 մլրդ եվրո: Իսկ Գերմանիան պետք Է մոտավորապես 250 մլն եվրո ծախսի ընդհուպ մինչեւ 2024 թվականն իր «Տոռնադո» ռեակտիվ կործանիչները պահելու համար, որոնք սպառնալիքի դեպքում ամերիկյան միջուկային զենքը պետք Է հասցնեն կիրառման շրջան:

Германия оставит на своей территории американские ядерные бомбы
Правительство Германии согласилось оставить на территории страны американские атомные бомбы, сообщает Арменпресс со ссылкой на Frankfurter Rundschau. Такое решение было принято несмотря на то, что ранее министр иностранных дел ФРГ Гидо Вестервелле провозгласил вывод ядерного оружия из страны одной из главных целей своей политики.
Речь идет об американских ядерных бомбах B61, хранящихся на базе ВВС Бюхель (Buechel) в Рейнланд-Пфальце. По разным оценкам, в Бюхеле складированы от 10 до 20 бомб, тогда как во времена "холодной войны" их число достигало 200.
Frankfurter Rundschau отмечает, что американские ядерные бомбы не просто останутся на территории страны - они будут модернизированы, притом на их модернизацию США потратят четыре миллиарда евро. Германия же должна будет потратить около 250 миллионов евро на содержание вплоть до 2024 года своих реактивных истребителей "Торнадо", которые в случае угрозы должны будут доставить американское ядерное оружие в район применения.