Մեկնարկում է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ռասմուսենի այցը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդրես Ֆոգ Ռասմուսենը տարածաշրջանային այցով սեպտեմբերի 5-ին կժամանի Հայաստան: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հանդիպում կունենա ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ:
ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական եւ Ուսանողական միություններըՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին Երեւանում կդիմավորեն բողոքի ակցիաներով:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ԵՊՀ «Երիտասարդ համալսարանականների միավորում» կազմակերպության 1000-ից ավելի անդամները եւս բողոք կհղեն ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենին, որը սեպտեմբերի 6-ին հանդիպելու է ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական անձնակզմի հետ:Բուդապեշտում 2004թ. ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դավադրաբար սպանած ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայից ու ներում շնորհելուց հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի լռությունը բողոքի ալիք է բարձրացրել Հայաստանում: Երիտասարդները կոչ են անում հստակ դիրքորոշմամբ հանդես գալ ռազմական այն դաշինքին, որի ուսումնական կենտրոնում է կատարվել ոճրագործությունը:
Հայաստանը եւ Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունն ակտիվորեն համագործակցում են ժողովրդավարական, ինստիտուցիոնալ եւ ռազմական բարեփոխումների հարցերում, իսկ գործնական հարաբերություններն ընդգրկում են բազմաթիվ այլ ոլորտներ, այդ թվում՝ խաղաղապահ առաքելությունները:Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը (ԱԳԳԾ) նախանշում է Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ համագործակցության ծրագիրը, ինչպես նաեւ սահմանում բարեփոխումների լայն շրջանակ: Հայաստանը ցանկանում է խորացնել ՆԱՏՕ-ի հետ գործնական եւ քաղաքական համագործակցությունը, սակայն, պաշտոնական դիրքորոշման համաձայն, չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին:
Ռասմուսենը 2012թ. մարտի 6-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը շնորհակալություն է հայտնել Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի (ISAF) կազմում Հայաստանի զինուժի մասնակցության համար:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS: Anders Fogh Rasmussen Secretary General of the North Atlantic Treaty Organization is scheduled to arrive Armenia on September 5 within the regional visit. NATO Secretary General is set to have meetings with Armenian President Serzh Sargsyan, Foreign Affair Minister Edward Nalbandyan and Defense Minister Seyran Ohanyan. Armenia ARF youth and student unions are going to meet NATO Secretary General with protest in Yerevan. NATO Secretary General silence about the Ramil Safarov extradition assassinating Armenian officer Gurgen Margarayn in 2004 during NATO English language courses raised a storm of protest in Armenia. The young are calling the military alliance to come forth with clear stance reportedly the crime was perpetrated in its academic centre, Armenpress reports.
Armenia and NATO are cooperating actively in the field of democratic, institutional and military reforms, the practical relationships comprise various other specters, including peacekeeping missions.Individual Partnership Action Plan (IPAP) indicates Armenia-NATO cooperation program as well as comprises a wide range of reforms. Armenia wants to deepen the political and practical cooperation with NATO, yet in accordance to official stance does not seek to join NATO.
Rasmussen thanked Armenian President Serzh Sargsyan for contribution to joint international efforts to assist Afghanistan (ISAF) in the meeting hosted in NATO headquarter,2012.