ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական կուսակցությունը հրապարակել Է նոր քաղաքական ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական կուսակցությունը հրապարակել Է նոր քաղաքական ծրագիրը, հաղորդում Է «Արմենպրեսը»՝ հղում անելով «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությանը: Սպասվում Է, որ այն սեպտեմբերի 4-ին կհաստատվի կուսակցության ազգային համագումարում:
Դեմոկրատները հանդես են գալիս հարուստ քաղաքացիների համար հարկերի բարձրացման, անօրինական ներգաղթի հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված բարեփոխման օգտին, պաշտպանում են առողջապահության բարենորոգումը:
Ծրագիրը նաեւ հրաժարում Է նախատեսում աբորտների դեմ պայքարից: «Աբորտը խիստ անձնական որոշում Է, որը կայացնում Է կինը, նրա ընտանիքը, նրա բժիշկն ու խոստովանահայրը»,-հայտարարում են դեմոկրատները: Նրանք նաեւ պաշտպանում են միասեռ ամուսնությունները եւ առանց պետության միջամտության ամուսնության հետ կապված կրոնական ծեսերը կատարելու եկեղեցու ազատությունը:
Արտաքին քաղաքական ծրագիրը նպատակամղված Է Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների մասին Ռուսաստանի հետ ձեռք բերված պայմանագրի հիման վրա միջուկային զենքի հետագա կրճատմանը, Իսրայելի աջակցմանը եւ Իրանի կողմից միջուկային զենքի ստեղծման կանխմանը:
Ընդգծելով տնտեսության, արդյունաբերության բնագավառում եւ ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարում ձեռք բերված հաջողությունները՝ դեմոկրատները պնդում են, որ նախագահի պաշտոնում Բարաք Օբամայի աշխատանքը դեռեւս ավարտված չԷ եւ հարկավոր Է նրան վերընտրել երկրորդ ժամկետով:
Դեմոկրատներն ընդգծում են իրենց ծրագրի տարբերությունը հանրապետականների ծրագրից, հայտարարելով, որ ներկայիս ընտրարշավը «ոչ թե պարզապես ընտրություն Է երկու թեկնածուների կամ քաղաքական կուսակցությունների միջեւ, դա ընտրություն Է մեր երկրի ու մեր ընտանիքների համար արմատապես տարբեր ուղիների միջեւ»:

Демократическая партия США представила программу
Демократическая партия США обнародовала новую политическую программу, сообщает Арменпресс со ссылкой наAssociated Press. Ожидается, что она будет утверждена во вторник на Национальном съезде партии.
Демократы выступают за повышение налогов для богатых граждан, за реформу, направленную на решение проблемы нелегальной иммиграции, поддерживают реформу здравоохранения.
Также программа предполагает отказ от борьбы против абортов. "Аборт - крайне личное решение, которое принимают женщина, ее семья, ее врач и ее духовник. Здесь нет места для политиков или правительства", - заявляют демократы. Они выступили так же с поддержкой однополых браков и свободы церкви решать, как отправлять религиозные обряды, связанные с бракосочетанием, без вмешательства государства.
Внешнеполитическая программа направлена на дальнейшее сокращение ядерного вооружения на основе достигнутого с Россией договора о СНВ, поддержку Израиля и предотвращение получения Ираном ядерного оружия.
Подчеркивая достигнутые успехи в экономике, промышленности и борьбе с терроризмом, демократы утверждают, что работа Барака Обамы на посту президента еще не завершена и его следует переизбрать на второй строк.
Демократы подчеркивают отличие своей программы от республиканской, заявляя, что нынешняя кампания - "не просто выбор между двумя кандидатами или политическими партиями, это выбор между в корне различными путями для нашей страны и наших семей".