Հյուսիսային Կարոլինայի ընտրացուցակներում հայտնաբերել են 30 հազար հանգուցյալների
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինայի նահանգի ընտրացուցակներում ընդգրկված են առնվազն 30 հազար հանգուցյալների անուններ: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրեսը», հղում անելով Charlotte Observer հրատարակությանը, այս տվյալները նահանգի իշխանություններին ներկայացրել են մի խումբ անկախ դիտորդներ:
«Հանուն արդար քվեարկության» նախագիծը, որը ոչ առեւտրային Է եւ չի վերահսկվում որեւԷ քաղաքական կուսակցության կողմից, ընտրացուցակները համեմատել Է նահանգում մահացածների թվաքանակին վերաբերող տվյալների հետ, որոնք տրամադրել Է առողջապահության դեպարտամենտը:
Նախագծի ղեկավարը թերթին հայտարարել Է, որ, որպես կանոն, ընտրացուցակներում հանգուցյալների առկայությունը բացատրվում Է պաշտոնյաների թույլ տված սխալներով: Օրինակ, մահացած մարդը որդի ունի նույն անունով, բայց «կրտսեր» հավելումով, իսկ ցուցակներում «կրտսեր» բառը բացակայում Է եւ ստացվում Է, որ մարդը, ասես, քվեարկում Է իր հոր փոխարեն: Նրա խոսքով՝ նման սխալները խախտումների հնարավորություն են ստեղծում ընտրությունների ընթացքում, քանի որ, նահանգի օրենքների համաձայն, քվեարկության ժամանակ ընտրողները պարտավոր չեն փաստաթուղթ ներկայացնել լուսանկարով:

Среди избирателей в Северной Каролине обнаружили 30 тысяч покойников
В штате Северная Каролина в избирательных списках числятся по крайней мере 30 тысяч умерших граждан. Такие данные в пятницу, 31 августа, властям штата предоставила независимая группа наблюдателей, как передает Арменпресс,сообщает издание Charlotte Observer.
Проект "За честное голосование" (Voter Integrity Project), который является некоммерческим и не подконтролен какой-либо политической партии, сравнил избирательные списки с данными о количестве умерших в штате, предоставленными департаментом здравоохранения за последние десять лет.
Руководитель проекта заявил газете, что, как правило, наличие покойников в списках для голосования объясняется ошибками чиновников: например, у умершего человека есть сын с таким же именем, но с добавлением "младший", а в списках слово "младший" не стоит, и получается, что человек голосует как будто вместо своего отца. Такие ошибки, по его словам, создают возможность для нарушений в ходе выборов, поскольку по законам штата во время голосования избиратели не обязаны предъявлять документ с фотографией.