«Սիրիական ազատ բանակ»-ի կենտրոնակայանը գտնվում է Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանության դեմ գործող «Սիրիական ազատ բանակ»-ի ինտերնետային կայքում բանակի` որպես հիմնական բազա նշվել է Թուրքիայի Հաթայ (Անտիոք) քաղաքը: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ բանակի կենտրոնակայանի հետ կապ հաստատելու համար կայքում նշված է Թուրքիայում գրանցված հեռախոսահամար եւ էլեկտրոնային հասցե: Կայքում տեղադրվել է նաեւ անցյալ տարի Թուրքիայում ապաստանած եւ բանակի ղեկավարությունը ստանձնած Ռիյադ ալ Ասադի` սիրիացի ընդդիմադիրներին հղած դիմումը, նրա տեղակալի եւ «բանակի» շտաբի պետի լուսանկարները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական ԶԼՄ-ները, «Սիրիական ազատ բանակ»-ի կենտրոնակայանը Հաթայում տեղակայված լինելու փաստը ցնցել է թուրքական հասարակությանը: Կայքում «բանակի» ղեկավարության հետ կապ հաստատելու համար նշված է թուրքական հեռախոսահամար:
Օսմանյան կայսրության փլուզման տարիներին Անտիոքի շրջակա տարածքները` Ալեքսանդրետի (ներկայիս Իսքենդերուն նավահանգիստ) հետ միասին, միացվել է Հալեպի նահանգին, ինչն ամրագրվել է 1918 թ. կնքված Մոնթրոյի եւ 1921 թ. կնքված Անկարայի համաձայնագրերով: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի նախօրեին` 1938 թ-ի հուլիսի 5-ին, թուրքական բանակը ներխուժել է Անտիոք եւ այդ տարածքը բռնակցել Թուրքային:

Штаб-квартира «Сирийской свободной армии» находится в Турции
На официальном сайте «Сирийской свободной армии», действующей против властей Сирии, в качестве основной базы этой армии указывается турецкий город Хатай (Антиок). Самое интересное в том, что в сайте приводятся и координаты для установления связи с этой штаб-квартирой и это – телефонный номер и электронный сайт, зарегистрированные в Турции.
На сайте размещено также обращениеРияда ал Асада, в прошлом году нашедшего прибежище в Турции и взявшего на себя руководство армией, к сирийским оппозиционерам, а также фотографии его заместителя и начальника штаба «армии».
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкие СМИ, факт размещения штаб-квартиры «Сирийской свободной армии» в Хатайе потряс все турецкое общество. На сайте «армии» указан турецкий телефонный номер для установления связи с руководством.
Отметим, что в период распада Османской империи, окружающие Антиок территории вместе с Александретом (нынешний порт Искендерун), были присоединены к провинции Алеппо, что было закреплено в соглашениях Монтро в 1918 году и Анкары в 1921 году. Накануне второй мировой войны – 5 июля 1938 года – турецкая армия захватила Антиок и насильственно присоединила его к Турции.