Խաղողի մթերման գնի նվազում այս տարի սպասելի չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից ընթացիկ տարում պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ծավալներն աճել են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը տեղեկացրեց, որ օգոստոսի 21-ի դրությամբ արտահանվել է 17630 տոննա պտուղ-բանջարեղեն, այսինքն` 9528 տոննայով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանահատվածում:
Ընթացիկ տարում մթերվել է 19561 տոննա պտուղ-բաջարեղեն: Մակարյանի խոսքով` մթերման պահանջարկը մեր երկրում գնալով ավելանում է: Առաջիկայում էլ սկսվելու է խաղողի բերքահավաքը: Խաղող վերամշակող ընկերությունների ղեկավարներն ու գյուղնախարարության մասնագետները քննարկելու են մթերման գործընթացի կազմակերպական հարցերը: Փոխնախարարի կարծիքով` այս տարի խաղողի մթերման գինը չի իջնի: Նախորդ տարվա մթերումների ժամանակ կուտակված պարտքերը, փոխնախարարի հավաստմամբ, հիմնականում մարվել են:
Գյուղացիների եւ վերամշակող կազմակերպությունների միջեւ այս տարի կնքվել է 5 665 պայմանագիր, որոնց շրջանակներում գյուղացիներին տրամադրում է կանխավճար եւ բուժանյութ: Գյուղնախարարությունը հետեւում է բերքահավաքի, գյուղմթերքի մթերումների, արտահանման գործընթացին, վերահսկում վերամշակող գործարանների աշխատանքը:
Ընթացիկ տարում Երեւանում կազմակերպվել է գյուղմթերքի 14 տոնավաճառ: Հունիսի 29-ից Կասյան փողոցում գտնվող գյուղատնտեսական շուկան, նախորդ տարվա պես, վերսկսել է իր աշխատանքները: Մայրաքաղաքի բնակիչների, ինչպես նաեւ գյուղացիների առաջարկով «Այրարատ» կինոթատրոնի հարեւանությամբ բացվել է եւս մեկ տոնավաճառ: Գյուղմթերքի տոնավաճառներից յուրաքանչյուրին 150 գյուղացիական տնտեսություն է մասնակցում, եւ իրացվում է 40-50 տեսակ գյուղմթերք: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն ու Երեւանի քաղաքապետարանը, հարկ եղած դեպքում, պատրաստ են աջակցել եւս մեկ տոնավաճառի բացմանը:

В этом году снижения закупочных цен на виноград не ожидается
В этом году объем экспорта плодов и овощей увеличился. Как сообщает Арменпресс,по словам замминистра сельского хозяйства Роберта Макаряна, по состоянию на 21 августа, экспортировано 17630 тонн плодов и овощей, т.е. на 9528 т больше, чем за тот же период прошлого года.
В текущем году было заготовлено 19561 тонн плодов и овощей. По словам Макаряна, спрос на них в нашей стране постоянно растет. В ближайшее время начнется и процесс заготовки винограда. Руководители перерабатывающих предприятий и специалисты министерства обсудят связанные с этим вопросы. По мнению замминистра, закупочные цены на виноград в этом году не снизятся. А задолженности, накопившиеся после заготовок прошлого года, в основном, уже погашены.
Между крестьянами и перерабатывающими организациями до конца года заключено 5655 договоров, в рамках которых крестьянам предоставляются предоплата и лекарственные средства. Министерство следит за процессом заготовки сельхозпродукции, ее экспорта, контролирует работу перерабатывающих предприятий.
В течение этого года в Ереване было организовано 14 ярмарок сельхозпродуктов. С 29 июня возобновил свою работу сельхозрынок на улице Касьяна. По предложению столичных жителей, а также крестьян, по соседству с кинотеатром «Айрарат» открылась еще одна сельхозярмарка. В каждой из ярмарок принимают участие 150 крестьянских хозяйств, реализуется сельхозпродукция 40-50 видов.
При необходимости министерство и мэрия Еревана готовы содействовать открытию еще одной сельскохозяйственной ярмарки.