Թուրքագետն «Արդարություն և զարգացում» իշխող կուսակցության ներսում ճգնաժամ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարող է վերջին անգամ ընտրվել «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նախագահ: Թուրքիայում իշխող քաղաքական այդ ուժը կանգնած է համակարգային փոփոխությունների շեմին: Այս մասին օգոստոսի 20-ին հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը: «Կուսակցության կանոնադրությունը կարգելի Էրդողանին չորրորդ անգամ ընտրվել քաղաքական ուժի նախագահի պաշտոնում, եւ եթե չկատարվեն համապատասխան փոփոխություններ, Էրդողանը պետք է լքի «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության ղեկավարի պաշտոնը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Տեր-Մաթեւոսյանը: Հստակեցվելու է նաեւ, թե քանի անգամ կուսակցության անդամը կարող է դառնալ պատգամավոր: Այս գաղափարն առաջացրել է հնաբնակ ԱԶԿ-ականների դժգոհությունը:
Թուրքագետի դիտարկմամբ` Էրդողանը ձգտում է Թուրքիայում հաստատել նախագահական համակարգ: Իսկ 2014 թվականին Թուրքիայի նախագահի պաշտոնի համար հիմնական պայքարը կընթանա Էրդողանի և Աբդուլլա Գյուլի միջև:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին Վահրամ Տեր- Մաթևոսյանը նշեց, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներսում այդ հարցում առկա են մի քանի մոտեցումներ: Կան ստատուս քվոյի պահպանման կողմնակիցներ, իսկ ավելի ազատականները գտնում են, որ հայ-թուրքական չվավերացված արձանագրությունները խարան են Թուրքիայի համար: Մեկ այլ ուղղություն գլխավում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախաարար Ահմեդ Դավութօղլուն: Այս ուղղության կողմնակիցները ցանկանում են քննարկումներ կազմակերպել Թուրքիայի հետ խնդիրներ ունեցող ժողովուրդների հետ:
Սիրիական խնդրի առնչությամբ բանախոսը նշեց, որ Թուրքիայում անհանգստացած են Սիրիայի հյուսիս-արևելքում քրդական գործոնի ուժեղացումից: Տեր-Մաթևոսյանը, սակայն, չի կարծում, որ Սիրիայի տարածքը Թուրքիայի համար կդառնա ռազմական գործողությունների թատերաբեմ:
Խոսելով Թուրքիայում ապրող ՀՀ քաղացիների մասին` նա կարծիք հայտնեց, որ հայ համայնքը պետք է լիազորություններ ունենա նրանց խնդիրներով զբաղվելու համար:
«Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը Թուրքիայում իշխանության է եկել 2002թ.: Աջ կենտրոնամետ այս ուժը, սակայն, կառավարման տասը տարիների ընթացքում ի վիճակի չի եղել կատարել տված բոլոր խոստումները:

Тюрколог прогнозирует кризис внутри правящей партии Турции
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган может быть избран председателем правящей партии «Справедливость и развитие» в последний раз. Эта правящая турецкая политическая сила стоит на пороге структурных преобразований. Как сообщает Арменпресс, об этом 20 августа в ходе пресс-конференции заявил старший научный сотрудник Института востоковедения Национальной академии наук Армении Ваграм Тер-Матевосян.
«Устав партии вводит определенные ограничения в вопросе того, сколько раз может избираться председатель партии и сколько раз члены партии могут выдвигать свои кандидатуры в депутаты. Если не будут сделаны необходимые изменения, Эрдоган должен будет покинуть пост главы партии», - отметил востоковед. Эта идея возбудила недовольство старожилов партии.
Согласно наблюдениям Тер-Матевосяна, Эрдоган стремиться утвердить в Турции президентскую систему, а в 2014 году основная борьба в ходе президентских выборов будет проходить между Эрдоганом и действующим президентом страны Абдуллой Гюлем.
Коснувшись армяно-турецких отношений, он отметил, что внутри партии «Справедливость и развитие» существуют определенные разногласия по этому вопросу.
«Часть членов партии считает, что статус-кво и сохранение протоколов в замороженном состоянии способствуют интересам Турции, однако, есть также группа, выступающая за необходимость ратификации протоколов и открытие армяно-турецкой границы», - отметил тюрколог.
По его словам, третья группа объединилась вокруг нового политического курса турецкого министра иностранных дел Ахмета Давутоглу «стратегия справедливой памяти», предполагающей начать общественные обсуждения на тему геноцида христианских народов, вовлечь в них народы, имевшие проблемы с Турцией на протяжении истории, чтобы совместно обсудить спорные вопросы.
В связи с сирийской проблемой Тер-Матевосян отметил, что в Турции обеспокоены усилением турецкого фактора на северо-востоке Сирии, однако он не считает, что территория Сирии станет для Турции ареной военных действий.
Говоря о проживающих в Турции гражданах Армении, тюрколог отметил, что армянская община должна иметь полномочия для решения их проблем.