Բելցիում հազարավոր մարդիկ են հանդես եկել Ռումինիայի հետ միավորման կողմնակիցների ցույցի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայի Բելցի քաղաքում օգոստոսի 5-ին հազարավոր մարդիկ են դուրս եկել փողոցները, որպեսզի ձախողեն Ռումինիայի հետ միավորման կողմնակիցների ցույցը: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, այն կազմակերպել Էր «Գործողություն-2012» հասարակական միավորումը, որը հանդես Է գալիս Մոլդովայի պետության վերացման օգտին: Գործողությունն անցել Է «Մոլդովայի իսկական հայրենասերները չեն խոսում ռուսերեն» կարգախոսով, ինչը հարուցել Է ոչ միայն քաղաքի բնակիչների, այլեւ Մոլդովայի մի շարք ձախ կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների վրդովմունքը, որոնք ժամանել Էին Քիշնեւից, Գագաուզիայի Ինքնավարությունից, այլ բնակավայրերից:
«Ռումինիայի հետ միավորման կողմնակիցների երթը կազմակերպել են այն ուժերը, որոնք շահագրգռված են Մոլդովայի պետության անհետացման հարցում»,- լրագրողներին հայտարարել Է Բելցիի քաղաքագլուխ Վասիլի Պինչուկը: Նա ընդգծել Է, որ քաղաքում «ապրում են 60 ազգությունների ներկայացուցիչներ, որոնց միջեւ երբեք Էթնիկական բախումներ չեն եղել: Այսօր հայտնվել են ուժեր, որոնք փորձում են նրանց գժտեցնել»,- ընդգծել Է նա:
Ռումինիայի հետ միավորման գաղափարը ժողովրդականություն չի վայելում մոլդովացիների մեծ մասի շրջանում. հարցումների համաձայն՝ դրա օգտին Է հանդես գալիս բնակչության շուրջ 10 տոկոսը, որոնց թվում մեծ մասը ստեղծագործական մտավորականության ներկայացուցիչներ են:

В молдавском городе Бельцы тысячи людей выступили против демонстрации сторонников объединения с Румынией
В молдавском городе Бельцы тысячи людей вышли сегодня на улицы, чтобы сорвать демонстрацию сторонников объединения с Румынией. Ее организовало общественное объединение выступающее за ликвидацию молдавского государства "Действие-2012", сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.Акция проходила под лозунгом "Настоящие патриоты Молдавии не говорят по-русски", что вызвало возмущение не только жителей города, но и представителей ряда левых партий и общественных организаций Молдавии, которые прибыли из Кишинева, Гагаузской автономии, других населенных пунктов.
"За маршем сторонников объединения с Румынией стоят силы, заинтересованные в исчезновении молдавского государства", - заявил журналистам мэр Бельцов Василий Панчук. Он подчеркнул, что в городе "живут представители 60 национальностей, между которыми никогда не было этнических конфликтов. Сегодня появились силы, пытающиеся нас рассорить", - подчеркнул он.
Чтобы избежать столкновений, на улицы города выведены усиленные наряды полиции, которые оцепили центр. Тем не менее, мелкие стычки демонстрантов друг с другом и полицией все же случились, несколько человек задержано.
"Полиция в состоянии обеспечить порядок в Бельцах, несмотря на призывы к насилию, которые звучат на улицах", - заверил журналистов начальник управления общественного порядка МВД Молдавии подполковник Марин Максиан.
Идея объединения с Румынией непопулярна среди большинства молдаван: согласно опросам, за это выступает около 10 проц населения, среди которых большая часть - представители творческой интеллигенции. Две недели назад организованную "Действием – 2012" подобную демонстрацию в городе Кагул жители забросали тухлыми яйцами. Столкновениями сопровождались и аналогичные акции в Кишиневе.