Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում կքննարկվի Սումգայիթյան ջարդերի հարցը
19:22, 22 Փետրվար, 2012ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը փետրվարի 26-29-ը կազմակերպում է մի շարք միջոցառումներ` նվիրված սումգայիթյան ջարդերին զոհ գնացած ադրբեջանահայության հիշատակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին խորհրդից, փետրվարի 26-ին զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ կմատուցվի Փարիզի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ հայկական առաքելական եկեղեցում: Նույն օրը Փարիզի Երևանի պարտեզի հարևանությամբ գտնվող Կոմիտասի հուշարձանին ծաղկեպսակներ կդրվեն, տեղի կունենա հիշատակի միջոցառում:
Փետրվարի 27-ի երեկոյան Փարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանում տեղի կունենա հանրահավաք, որին կմասնակցի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
«Խաղաղություն Ղարաբաղին» միջոցառումների շրջանակում փետրվարի 29-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում տեղի կունենա «Ճշմարտություն և կեղծիք» խորագրով հանդիպում-քննարկում:

Issue of Sumgait Pogrom to be discussed at French parliament
19:22, 22 February, 2012YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS: Coordination Council of Armenian Organizations in France organizes February 26-29 a number of events dedicated to the Azerbaijani-Armenians who have fallen victim to the Sumgait Pogrom, the council informed Armenpress.
On February 26 a liturgy will be chanted in St. John the Baptist Armenian Apostolic Church, Paris. On the same day wreaths will be put at the monument of Komitas, a commemoration event will be held.
In the evening of February 27 a rally will be held in 9th district municipality of Paris, in which Nagorno Karabakh Culture Minister Narine Aghabalyan will participate.
A meeting-discussion entitled "Truth and Falsification" will be held February 29 in National Assembly of France within the frameworks of "Peace to Karabakh" series of events.