Հարցումները փաստել են, որ ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի վարկանիշերը մոտ են իրար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրապետական եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններն այսօրվա քաղաքական համակարգի սյուներն են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 22-ի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը: Նրա խոսքով` եթե այս երկու կուսակցությունները դառնան հակառակորդներ, ապա ընտրությունները կանցնեն առանց խախտումների: «Եթե երկու խոշոր խաղացոցներ դառնում են ախոյաններ, դա լավ արդյունքի է բերում»,-ընդգծեց նա:
Կենտրոնի կատարած հարցումների համաձայն` ընտրության գնացողների 40 տոկոսը հստակ գիտի, թե ում է ձայնը տալու: «Մենք կատարում ենք 5-6 չափումներ` իրական պատկերը հասկանալու համար: Հարցումը, որն անցկացվել է 2012  թվականի հունվարին ՀՀ մարզերի 1650 չափահասների շրջանում, ցույց է տվել, որ հարցվածների միայն 40 տոկոսն է վստահ, որ առաջիկա ընտրությունները կանցկացվեն լուրջ խախտումներով: Հարցվածների 36.6  տոկոսը կարծում է, որ կլինեն թեթեւ խախտումներ, 17 տոկոսն էլ կարծում է,  որ ընտրությունները կանցկացվեն համեմատաբար արդար»,- ասաց Ադիբեկյանը:
Հայաստանի բոլոր մարզերում 1600-ից ավելի ընտրողների շրջանում կատարված հարցումների արդյունքում ԲՀԿ-ն 3-4 տոկոսով զիջում է ՀՀԿ-ին: Հարցման արդյունքների համաձայն` խորհրդարան կմտնեն ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը, «Ժառանգություն»-ը, ՀՅԴ-ն և «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները: «Գալիք ընտրությունների ելքը որոշվելու է ՀՀԿ-ԲՀԿ մրցակցության արդյունքում»,-ասաց Ադիբեկյանը:

Партия «Процветающая Армении» отстает от Республиканской на 3.4 %
Республиканская партия Армении и партия «Процветающая Армения» - «столпы» сегодняшней политической системы. Как сообщает Арменпресс, это мнение высказал на пресс-конференции 22 февраля руководитель социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян. По его словам, если эти две партии станут противниками, то выборы пройдут без нарушений. «Если два крупных игрока становятся по разную сторону баррикад, то это приводит к хорошему результату»,- считает Адибекян.
Согласно данным проведенных Центром опросов, 40 % избирателей четко знают, кому отдадут свои голоса. «Опрос, который мы провели в январе 2012 г. среди 1650 граждан избирательного возраста в областях Армении показал, что только 40 % респондентов считает, что выборы пройдут с серьезными нарушениями. По мнению 36,6 % опрошенных, могут быть незначительные нарушения, а 17 % - выборы будут сравнительно честными», - сказал Адибекян.
По данным этого опроса, партия «Процветающая Армения» отстает от РПА на 3-4 %. Депутатские мандаты получат члены РПА, «ПА», Армянского национального конгреса, «Наследия», АРФ «Дашнакцутюн» и «Оринац еркир». «Результаты ближайших выборов определятся соперничеством РПА-ПА», - считает руководитель «Социометра».