Հարցումները փաստել են, որ ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի վարկանիշերը մոտ են իրար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրապետական եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններն այսօրվա քաղաքական համակարգի սյուներն են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 22-ի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը: Նրա խոսքով` եթե այս երկու կուսակցությունները դառնան հակառակորդներ, ապա ընտրությունները կանցնեն առանց խախտումների: «Եթե երկու խոշոր խաղացոցներ դառնում են ախոյաններ, դա լավ արդյունքի է բերում»,-ընդգծեց նա:
Կենտրոնի կատարած հարցումների համաձայն` ընտրության գնացողների 40 տոկոսը հստակ գիտի, թե ում է ձայնը տալու: «Մենք կատարում ենք 5-6 չափումներ` իրական պատկերը հասկանալու համար: Հարցումը, որն անցկացվել է 2012  թվականի հունվարին ՀՀ մարզերի 1650 չափահասների շրջանում, ցույց է տվել, որ հարցվածների միայն 40 տոկոսն է վստահ, որ առաջիկա ընտրությունները կանցկացվեն լուրջ խախտումներով: Հարցվածների 36.6  տոկոսը կարծում է, որ կլինեն թեթեւ խախտումներ, 17 տոկոսն էլ կարծում է,  որ ընտրությունները կանցկացվեն համեմատաբար արդար»,- ասաց Ադիբեկյանը:
Հայաստանի բոլոր մարզերում 1600-ից ավելի ընտրողների շրջանում կատարված հարցումների արդյունքում ԲՀԿ-ն 3-4 տոկոսով զիջում է ՀՀԿ-ին: Հարցման արդյունքների համաձայն` խորհրդարան կմտնեն ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը, «Ժառանգություն»-ը, ՀՅԴ-ն և «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները: «Գալիք ընտրությունների ելքը որոշվելու է ՀՀԿ-ԲՀԿ մրցակցության արդյունքում»,-ասաց Ադիբեկյանը:

RPA and PAP to be the main rivals
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS: The Republican Party of Armenia and Prosperous Armenia Party are the columns of today's political system, director of "Sociometer" independent sociological center Aharon Adibekyan told news conference on February 22. He said if these two parties become rivals the elections will pass without violations. "If two major players become rivals, it brings good result," he stressed.
According to the polls of the center, the 40% of voters know who they will vote for. He said the polls were conducted in January 2012, among 1650 adults. Forty percent of the inquired expressed conviction that the elections will pass with serious violations. About 36.6% think that not serious violations will be registered. Seventy percent think the elections will pass comparatively fair.
He said the results of the polls showed that the PAP concedes RPA with 3-4%. The polls showed that RPA, PAP, ANC, Heritage, ARF and Rule of Law parties will enter the parliament.