Գրքի տոնավաճառը կմիավորի մանկագիրներին եւ երեխաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրքի 8-րդ տոնավաճառը կանցկացվի Երեւանի Խնկո Ապոր անվան գրադարանում` փետրվարի 20-22-ը:
Ավանդական դարձած մանկապատանեկան եւ գեղարվեստական գրականության տոնավաճառն իրականանում է ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Հրատարակիչների ազգային ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ:
«Գրքի տոնավաճառները խթանում են մանկական գրականության զարգացումը, գիրքը յուրօրինակ ձեւով մոտեցնում ընթերցողին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հրատարակիչների ազգային ասոցիացիայի տնօրեն Վահան Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով` տոնավաճառը իսկական տոնահանդես է, քանի որ ոչ միայն փոքրիկ ընթերցողին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալ ժամանակակից եւ դասական մանկապատանեկան գրականությանը, այլեւ ամրապնդում է մանկագիր-ընթերցողը կապը: Այս տարի գրքի տոնավաճառին ներկայացված է շուրջ 30 հայկական հրատարակչությունների 1000 անուն գիրք:
«Տոնավաճառի ընթացքում երեխաների ակտիվությունն, իսկապես, նկատելի է եղել միշտ. մասնակցում են ոչ միայն Երեւանի, այլեւ մարզերի աշակերտներ»,- տեղեկացրեց Խաչատրյանը:
Տոնավաճառի շրջանակում իրականացվելու են գրքի շնորհանդեսներ, հեքիաթի ընթերցանություն, գրական հանդիպումներ: Գրքի տոնավաճառը Հայ գրատպության 500-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների` 2012 թ-ի առաջին միջոցառումն է:

Книжная ярмарка в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 500-летию армянского книгопечатания
20-23 февраля в Детской библиотеке имени Хнко-Апера в Ереване состоится 8-ая книжная ярмарка. Эта, уже ставшая традиционной, ярмарка организуется по инициативе министерства культуры Армении и Национальной ассоциации издателей.
«Ярмарки содействуют развитию детской литературы, просвещают юных читатателей, пробуждая в них любовь и интерес как к художественной, так и научно-популярной литературе». - сказал в беседе с Арменпресс директор Ассоциации издателей Ваагн Хачатрян. По его словам, эти ярмарки превращаются в настоящий праздник как для детей, так и взрослых, участие в них – это возможнсть ознакомиться с современной литературой, с произведениями классиков, а также укрепить связи детских писатеей со своими читателями.
В этом году на ярмарке будет представлено 1000 наименований книг30-ти армянских издательств.
В рамках ярмарки состоятся также презентации книг, чтение сказок, литературные встречи.
8-ая книжная ярмарка станет первой в 2012 г. культурной акцией в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 500-летию армянского книгопечатания, которое отмечается в этом году.