Բաքուն նեղացել է «ավագ եղբոր» փոխարեն
ԲԱՔՈՒ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ԱԺ-ում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման կապակցությամբ Անկարայից ավելի շատ Բաքվում են զայրացել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, մեկնաբանելով Ֆրանսիայի ԱԺ-ում հայկական օրինագծի ընդունման փաստը, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Էլման Աբդուլլաեւը հայտարարել է, թե «որոշ եվրոպացի պատգամավորներ վերածվում են գործիքի` որոշակի շրջանակների ձեռքում»:
Թուրքերի «փոքր եղբայր» սույն չինովնիկը ոչ ավել, ոչ պակաս հայտարարել է, թե «եթե Ֆրանսիան այդքան սկզբունքային է որոշակի հարցերի նկատմամբ, ապա որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, պետք է քննարկի Խոջալուի դեպքերը»:
Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնյան հաստատապես կորցրել է մտքի պայծառությունը` խառնելով պատմական իրողությունը ադրբեջանական Ժողովրդական ճակատ կուսակցության կողմից 1992 թ-ին սեփական ժողովրդի նկատմամբ իրագործած սպանդի հետ, ինչը հաստատել են Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը եւ լրագրող, «Գյունդալիք Ազերբայջան» թերթի գլխավոր խմբագիր Էյնուլլա Ֆաթուլլաեւը:
Խոջալուի դեպքերի` ադրբեջանցիների կողմից իրագործված լինելու մասին խոստովանության համար Ադրբեջանի նախկին նախագահ Մութալիբովը վտարվել է երկրից, իսկ Ֆաթուլլաեւը նետվել բանտ, եւ երեք տարի հետո միայն ազատ արձակվել` Ադրբեջանի իշխանության վրա միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ճնշումների ներքո:

Baku insulted instead of “the elder brother”
By adoption of the Bill Criminalizing Armenian Genocide Denial at the French National Assembly Baku is more insulted than Ankara.
Commenting on the fact of adoption of the bill, head of press service of the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs Elmar Abdullayev stated that "some parliamentarians are turning into a tool in the hand of some circles", Armenpress reports, citing Azerbaijani MM.
The official, "the younger brother" of the Turks, no more, no less stated that "if France is so principal toward some issues, then as OSCE MG co-chair country it should discuss the Khojalu events".
The official of the Azerbaijani Foreign Affairs Ministry has surely lost his senses, confusing the historical truth with the massacre committed against the own people by Azerbaijani Popular Front Party in 1992, which has been attested by former Azerbaijani President Ayaz Mütallibov and journalist, editor-in-chief of "Gundalik Azerbaijan" newspaper Eynulla Fatullaev.
For confessing that the Khojalu events were committed by the Azerbaijani, former President of Azerbaijan Ayaz Mütallibov was exiled from the country, and Fatullaev was sentenced and set free only after 3 years under the pressures of international authoritative organizations on the Azerbaijani leadership.