Ֆրանսիացի նախարարը եւս մեկ անգամ կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի` Եվրոպական հարցերով նախարար Ժան Լեոնետտին դեկտեմբերի 21-ին հստակորեն կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, առերեսվել սեփական պատմության հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Agence France Press-ը, Լեոնետտին նշել է, որ Թուրքիան պետք է որակի 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցածը` որպես «ցեղասպանության պատմական փաստ»: «Ժողովուրդները պետք է համարձակ լինեն եւ նայեն սեփական պատմությանը: Արդեն հարյուր տարի է անցել Հայոց ցեղասպանությունից, պատասխանատուները մահացած են, ընդամենը մնում է ընդունել սեփական պատմությունը: Արդյոք մեծ ազգերը չեն, որ կարողանում են համարձակությամբ նայել սեփական պատմությանը»,- հռետորական հարց է ուղղել ֆրանսիացի նախարարը:
Անդրադառնալով այն խոսակցություններին, թե Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագծի ընդունումը նախաձեռնվել է իշխող կուսակցության կողմից` ֆրանսահայերի քվեներն առաջիկա նախագահական ընտրություններում շահելու համար` Ժան Լեոնետտին հարց է ուղղել, թե այդ պարագայում ինչու է նաեւ ընդդիմությունն աջակցում այդ օրինագծին:
Դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագիծը: Վերջինիս ընդունման դեպքում Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ դնելու պարագայում նախատեսվում է տուգանք 45 հազար եվրոյի չափով կամ մեկ տարվա ազատազրկումը:

France's Minister calls on Turkey to recognize the Armenian Genocide
France's Minister for European Affairs Jean Leonetti clearly called on Turkey to recognize the Armenian Genocide and face its own history. Armenpress reports citing Agence France Press that Leonetti noted that Turkey must describe what happened in the early 20th century in the Ottoman Empire as "historical fact of genocide". "Nations must have courage to face their own history. Almost hundred years have passed since the Armenian Genocide happened, the people responsible for it died, it has just remained for Turkey to accept its own history.
Referring to the talks that the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide has been initiated by the ruling party for winning votes of French Armenians at the forthcoming presidential elections, Jean Leonetti said, "And why does the opposition back this bill?"
On December 22 France's Senate will discuss the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide.