Հայաստանը եւ Լիբանանը կամրապնդեն համագործակցությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը եւ Լիբանանը զարգացնելու են հարաբերությունները ինչպես ուղղակի կերպով' երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ միջազգային կառույցներում եւ բազմակողմ ձեւաչափերով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին դեկտեմբերի 9-ին Լիբանանի նախագահ, գեներալ Միշել Սուլեյմանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը կարեւորեց երկու երկրների համագործակցությունը միջազգային հարթակներում: «Այստեղ շատ խնդիրներ կան, որոնցում մենք կարող ենք միմյանց օգտակար լինել: Մենք փոքր երկրներ ենք: Ե'վ Հայաստանը, եւ' Լիբանանն ունեն անվտանգության խնդիրներ, իսկ արդի աշխարհում շատ ավելի արդյունավետ է, երբ քո անվտանգության խնդիրների լուծմանը մասնակից ես դարձնում միջազգային հանրությանը»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաեւ կարեւորեց երկու երկրների համագործակցությունը մշակութային եւ տնտեսական ոլորտներում' ընդգծելով, որ Հայաստանն ու Լիբանանն ունեն ազատական տնտեսություններ, ինչը հնարավորություն է ստեղծում տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար:

Armenia and Lebanon to reinforce cooperation in bilateral and international formats
Armenia and Lebanon will develop cooperation both in bilateral format and within the framework of international organizations, President of Armenia Serzh Sargsyan said at a joint news conference with his Lebanese counterpart Michel Suleiman.
The Armenian president highlighted the cooperation between the two countries. "There are many issues where we may be useful for each other. We are small countries. Both Armenia and Lebanon have security issues," Serzh Sargsyan noted.
He also rated high the cooperation between the two countries in the spheres of culture and economy, pointing out that Armenia and Lebanon have free economies which create opportunity to develop economic relations.