«Էն ուրիշ Ֆրունզիկը». նոր ֆիլմ մեծն արտիստի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Էն ուրիշ Ֆրունզիկը» նոր ֆիլմ է, որտեղ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Մհեր Մկրտչյանը հակադրվում է մինչ այժմ եղած պատկերացումներին' ներկայանալով նորովի, որպես ուրիշ Ֆրունզիկ' իր մտածելակերպով, աշխարհին ու մարդկանց իր ասելիքով և, ամենակարևորը' դերի պատրաստման իր յուրօրինակ մոտեցումներով:
Ֆիլմի համահեղինակները Հովհաննես Պապիկյանն ու Շուշանիկ Սահակյանն են, որոնք դեռ 2010 թվականի փետրվարից, ուսումնասիրելով ձեռքի տակ եղած հսկայական արխիվային նյութերը, հազվագյուտ ձայնագրություններն ու տարբեր առիթներով արված հարցազրույցները, պատրաստել են նախ 40 րոպեանոց վավերագրական ֆիլմ: Հետագայում ներարառել են բացառիկ, ձայնագրման որակական թերություններ ունեցող, բայց ասելիքի իմաստով շատ խորիմաստ ու ուսանելի ձայնագրություններ, դարձրել են ֆիլմը 65 րոպեանոց:
«Ստացվում է, որ այս ֆիլմն էլ է պատրաստվել բազում իմպրովիզացիաների արդյունքում, տարբեր անվանումներ ունեցել, տարբեր տեւողություններ, դրվագների եւ ասելիքի այս կամ այն կտորներ' ինչպես ծնվում էին սիրելի արտիստի կատարյալ կերպարները»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ֆիլմի համահեղինակ Շուշանիկ Սահակյանը:
«Է~ն ուրիշ Ֆրունզիկը» ֆիլմում հիմնականում ներառված են կադրից դուրս մնացած կտորներ: Համահեղինակներն ասում են, որ շուտով այն դուրս կգա մեծ էկրան:
«Ֆիլմի հետ կապված դժվարությունները զուտ նյութական էին: Շատ սպասելիքներ չարդարացան, բազում հիասթափություններ ունեցանք: Արտիստի 80-ամյա հոբելյանն այդպես էլ չնշվեց: Շատ վիրավորվեցինք' հերթական անգամ ազգային արժեքներն անտեսված ու մոռացված լինելու տխուր փաստին առնչվելով: Իսկ սերն ու ոգևորությունն անսահման էին, որովհետև Մհեր Մկրտչյանն այն դերասանն է, ում արվեստին հաղորդվելը մեծագույն երանություն է»,-ասաց Սահակյանը:
Հովհաննես Պապիկյանը և Շուշանիկ Սահակյանն իրենց միջոցներով հրատարակել են նաեւ Մհեր Մկրտչյանի հոբելյանին նվիրված «Ու՞մ համար ես վառվում, լույս...» գիրք-օրացույցը, «Լույս» գիրքը' հայերեն եւ ռուսերեն լեզուներով, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մասնակի աջակցությամբ նաեւ «Я так думаю» վավերագրական ֆիլմը:

“The Other Frunzik”: New Film about the Great Artist
"The Other Frunzik" is a new film where the USSR people's artist will come forth in a quite another way. It is a different Frunzik. Here he is different with his way of thinking, with his saying to the world and people, and the most important - with peculiar approaches to the preparation of the role.
The co-authors of the film Hovhannes Papikyan and Shushanik Sahakyan, studying the huge archive materials, rare recording and interviews given on different occasions, prepared first 40-minute documentary film. Afterwards they included in it exclusive, recordings having very deep sense, and the film became 65-minute long.
"It happens so that this film has been prepared as a result of improvisations, it had different names, lengths, episodes," co-author of the film Shushanik Sahakyan told Armenpress.
"The Other Frunzik" includes sketches that have remained off scene. The co-authors say the film will soon be presented.
"The difficulties connected with the film were only material. Many expectations were not justified, we experienced various disappointments. The 80th anniversary of the artist was not marked. We were very hurt with the fact that the national values are again ignored and forgotten," she said
"The love and the inspiration were great as Mher Mkrtchyan is the actor, the implication of the work of who is great happiness," Sahakyan said.
Hovhannes Papikyan and Shushanik Sahakyan published book-calendar on their own means dedicated to the 80th birthday anniversary of the artist.