Ռ. Մելքոնյան. «Հայաստանը կարող է հետ կանչել իր ստորագրությունը հայ- թուրքական արձանագրություններից»
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայ-թուրքական հարաբերություններում Հայաստանի քաղաքական զինանոցում հստակ  է հաջորդ քայլը: Հայաստանը կարող է անսպասելիորեն հետ կանչել իր ստորագրությունը հայ-թուրքական արձանագրություններից: Ինչպես այսօր` հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման երկամյակի օրը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը, եթե նույնիսկ հայկական կողմն առաջինը հետ կանչի իր ստորագրությունը, ապա մեղքը միեւնույն է ընկնելու է թուրքական կողմի վրա:
Ըստ նրա` այդ արձանագրությունները չեն կարող հավերժ մնալ Հայաստանի օրակարգում: «Ելնելով աշխարհաքաղաքական վիճակից, երբ տարածաշրջանային քաղաքական օրակարգը զբազված է այլ հարցերով, կտրուկ քայլերի ժամանակը չէ. հայ-թուրքական հարաբերություններն այնքան էլ առաջնային չեն»,- նշեց նա` հավելելով, որ պայմանագրերն ապրում են այնքան, որքան` նրանց կյանք տված պայմանները:
Հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրվել են 2009 թ. հոկտեմբերին Ցյուրիխում: Սակայն դրանց վավերացման գործընթացը կասեցվել է Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով:

The next step in Armenian-Turkish relations is distinct in the Armenian political arsenal. Armenia may unexpectedly recall its signature from the Armenian-Turkish protocols. Turkologist Ruben Melkonyan told today a press conference that even if the Armenian party recalls its signature the first, all the same, the Turkish party will be guilty for it.
According to him, those protocols cannot perpetually remain in the agenda of Armenia. "Taking into consideration the geopolitical position, when the regional political agenda is engaged in other issues, it is not time for abrupt steps: Armenian-Turkish relations are not very primary," he noted, adding that they live as much as the conditions given life to them.
The Armenian-Turkish protocols have been signed in October, 2009, in Zurich. But their ratification process has been suspended because of the deconstructive position of Turkey.