Forbes-ն անդրադարձել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային և ԼՂ հարցի պատմությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղինակավոր Forbes պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի պատմության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածը հրապարակել է «Տանկերն այրվում են, երբ ադրբեջանական զորքերը հարձակվում են հայկական զորքերի վրա Լեռնային Ղարաբաղում» վերտառությամբ:
Հոդվածի սկզբում նշվում է, որ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական Զինված ուժերը տարբեր զինատեսակներից կրակ են բացել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Այդ հարձակումը սկսվել է Ադրբեջանի հուլիսյան հարձակումից ընդամենը 2 ամիս անց:
Forbes-ը նշում է, որ մարտական գործողությունները հանգեցրել են նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի, իսկ հակամարտությանը կարող են նաև ներգրավվել Ռուսաստանը և Թուրքիան՝ ի պաշտպանություն հակամարտող պետությունների:
Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում Ադրբեջանի կողմից հուլիսին Հայաստանի սահմանին Տավուշի մարզի ուղղությամբ սանձազերծված գործողություններին, ինչպես նաև ներկայացվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի պատմությունը՝ Արցախյան շարժումից մինչև մեր օրեր:

Forbes затронул тему развязанной Азербайджаном агрессии против Арцаха
Авторитетный журнал Forbes опубликовал обширную статью об истории агрессии Азербайджана против Арцаха и истории нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, статья называется «Танки горят, когда азербайджанские войска атакуют армянские войска в Нагорном Карабахе».
В начале статьи отмечается, что утром 27 сентября вооруженные силы Азербайджана открыли огонь из различного оружия по армянским позициям в Нагорном Карабахе. Атака началась всего через два месяца после июльской атаки Азербайджана.
По данным Forbes, в результате боевых действий пострадало мирное население, и Россия и Турция могут быть вовлечены в конфликт в защиту конфликтующих государств.
В статье говорится о действиях, развязанных Азербайджаном в июле в направлении Тавушской области на границе с Арменией, а также об истории нагорно-карабахской проблемы от арцахского движения до наших дней.